STYCZEŃ

 • 1 stycznia na Stadionie MOSIR w Bolesławcu przy ul Spółdzielczej został rozegrany tradycyjny mecz noworoczny. Zagrali byli zawodnicy BKS z aktualną drużyna tego klubu. Mecz został zadedykowany pamięci Krzysztofa Bechowskiego, zmarłego w ub. r. wieloletniego zawodnika  BKS.

 • 3 stycznia po raz dziesiąty odbyła się uroczystość Misterium Chleba, organizowana przez Klub Nauczycielski “Carpe Diem”. Celem misterium jest wyrażenie wdzięczności za życie w pokoju i chleb na stole. W spotkaniu udział wzięli pensjonariusze Domu Dziennego Pobytu, członkinie Klubu Amazonek, Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebienia oraz sympatycy i goście z Urzędu Miasta, Starostwa Bolesławieckiego oraz zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Spotkanie ubarwił artystycznie Zespół Pieśni i Tańca “Jutrzenka”

 • 4 stycznia w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, w ramach tournée po Polsce, z koncertem kolęd holenderskich i polskich wystąpił protestancki „Chór Św. Michała” z Wieringen w Holandii wraz z orkiestrą barokową. Dyrygował Kees Klein, a na organach grał Hugo van Veen.

 • 4 stycznia w galerii Długa BOK-MCC Stowarzyszenie Fotograficzne CAMERA zaprezentowało 3. doroczną wystawę ponad 100 prac, wykonanych przez 26 fotografów. Pamięci Adriana Kostarenko, zmarłego przed 2 laty bolesławieckiego nauczyciela i poety, poświęcona była jej część – wystawa kostek – w formie fotografii wykonanych przez Grzegorza Sidorowicza do tekstów poetyckich Adriana.

 • 6 stycznia Parafia MBP w Bolesławcu zorganizował Orszak Trzech Króli. Barwny korowód wyruszył w południe po Mszy św. w kościele trasą od pl. Zamkowego przez ulice: 1 Maja, Kutuzowa, Kubika, Miarki, Asnyka, Sierpnia’80 do Rynku, gdzie jasełka przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Nowogrodźca.

 • 11 stycznia w Warcie Bolesławieckiej uroczyście przekazano tamtejszemu Posterunkowi Policji nowy radiowóz, w połowie sfinansowany z gminnych środków budżetowych. Samochód będzie wykorzystywany w codziennej służbie patrolowo-interwencyjnej.

 • W Bolesławcu gościł metropolita Sarajewa – ks. kardynał Vinko Pulijić. 12 stycznia w sali konferencyjnej BOK-MCC spotkał się reemigrantami z byłej Jugosławii oraz ich potomkami i rodzinami, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. 13 stycznia przewodniczył Mszy św. w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, odprawionej z udziałem biskupa legnickiego Stefana Cichego.

 • 13 stycznia odbył się XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbierano pieniądze na rzecz ratowania życia dzieci i godna opiekę medyczną seniorów. W Bolesławcu tym razem nie powołano lokalnego sztabu, ale Klub BC RALLY TEAM zorganizował „II Rajdową WOŚP Bolesławiec 2013” – rajd samochodowy, którego odcinki specjalne były zlokalizowane na parkingu marketu Tesco przy ul. Tysiąclecia, na terenie PZZ Bolesławiec i byłym lotnisku w Krzywej. Na scenie przy Tesco zorganizował tez program artystyczny, a 5 wolontariuszy zebrało 5343,20 zł. Występy artystyczne połączone z licytacjami zorganizowano też w Nowogrodźcu, Osiecznicy i Raciborowicach, a w Iwinach – bieg przełajowy „Spacerek z Orkiestrą”, przy którym zebrano prawie 1200 zł.

 • 15 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu odbył się wernisaż prac nagrodzonych w konkursie plastycznym „Niewidzialny świat”. Młodzi bolesławianie, uczestnicy zajęć w pracowni plastycznej Stanisławy Wojdy-Pytlińskiej w BOK-MCC zdobyli najważniejsze nagrody: 8-letni Mateusz Herowski – nagrodę główną (Grand Prix), a 9-letnia Marta Kozłowska – nagrodę dyrektora MDK „Śródmieście”.

 • 16 stycznia w Piwnicy Paryskiej w Bolesławcu zorganizowano wieczór ukraiński. Gościnie wystąpił kwintet bandurzystów „Lwowska Melodia”.

 • 19 stycznia na Balu Środowisk Gospodarczych Ziemi Bolesławieckiej w restauracji – hotelu GARDEN, zorganizowanym przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki, Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości oraz Regionalny Związek Pracodawców, ogłoszono wyniki konkursu „Przedsiębiorca Roku 2012”. Zwyciężyła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bolesławianka”. Statuetkę „Kazimierza” odebrał prezes spółdzielni – Piotr Hetel.

 • 19 stycznia bolesławianin Władysław Warężak ukończył 100 lat. Urodził się w Maksymówce w powiecie zbaraskim województwa tarnopolskiego. W Bolesławcu mieszka od 1954 r. Posiada 3 dzieci, 6 wnuków i 7 prawnuków. W imieniu władz samorządowych życzenia dobrego zdrowia i samopoczucia jubilatowi złożyli: wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Monika Zamorska.

 • Bolesławianka Helena Kowal została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę wręczył uroczyście prezydent Bolesławca w dniu 23 stycznia w trakcie sesji Rady Miasta. H. Kowal od 22 lat prowadzi Towarzystwo Społeczne „Klub Ciekawych Świata”, w 2006 r. założyła w Bolesławcu Koło Miłośników Opery, a w 2009 r. – Koło Miłośników Teatru.

 • 24 stycznia Komisariat Policji w Nowogrodźcu otrzymał nowy nieoznakowany radiowóz marki opel astra. Zakup samochodu został w połowie sfinansowany z budżetu Gminy Nowogrodziec.

 • Lekkoatletka MKS Bolesłavia Beata Dąbal zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą juniorek (rzutem na odległość 12,48 m) na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbyły się w Spale w dniach 24 – 27 stycznia.

 • 26 stycznia w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego Ogólnokształcącego Bolesławcu odbyło się XIII Integracyjne Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych z terenu powiatu bolesławieckiego. Tradycyjnie rozpoczęła je uroczysta Msza św. koncelebrowana przez legnickiego biskupa pomocniczego ks. Marka Mendyka, po której zebrani (ok. 1000 osób) podzielili się opłatkiem i zasiedli do suto zastawionych stołów. Były także występy artystyczne – jasełka oraz wspólne kolędowanie. Występowali m.in. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej. W tym roku wśród wielu instytucji i organizacji pomagających powiatowi bolesławieckiemu w organizacji tego spotkania po raz pierwszy znalazło się także Stowarzyszenie Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Bolesławcu.

 • 31 stycznia Stowarzyszenie Społeczne – Klub Nauczycielski “Carpe Diem” w kinie Forum obchodziło 10-lecie swojej działalności. Spotkanie uświetniły występy Kapeli Herbutów, zespołu „Jutrzenka” oraz kabaretu „Carpe Diem”. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa malarstwa, rzeźby i haftu artystycznego członków Klubu w galerii Długa BOK-MCC Zaproszeni goście otrzymali zeszyt z rysem historycznym Stowarzyszenia oraz prezentacją autorów wystawianych prac. Certyfikat „Członka Honorowego” Stowarzyszenia otrzymali: prezydent Bolesławca Piotr Roman i starosta bolesławiecki Cezary Przybylski. Tytułem „Przyjaciela Klubu” uhonorowano: dyrektor Muzeum Ceramiki Annę Bober-Tubaj, sekretarza Miasta Jerzego Zielińskiego, Małgorzatę Kochman-Sidorowicz i Romualda Chwieduka. Stowarzyszenie powstało jako inicjatywa obywatelska emerytowanych nauczycieli, przy wsparciu logistycznym i merytorycznym BOK, by zapewnić swym członkom dostęp do kultury i informacji oraz przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu. Prezesem  Klubu jest Eugenia Wolska.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: