KWIECIEŃ

  • 4 kwietnia 10 osobowa grupa uczniów Zespołu szkół Elektronicznych w Bolesławcu (technicy teleinformatycy) rozpoczęła miesięczną praktykę w hiszpańskim mieście Ubeda (Andaluzja). Praktyka ta pod nazwą „Kompetentny pracownik działu IT” jest realizowana w ramach projektu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. W maju – po ich powrocie – do Hiszpanii wyjechała druga 20 osobowa grupa (elektronicy i informatycy). Łącznie w praktyce uczestniczyło 30 uczniów.

  • Bolesławianka Antonina Kopała-Wdowiak została laureatką konkursu „Aktywność Kobiet – 2012” w kategorii małych przedsiębiorstw. Puchar i dyplom odebrała 5 kwietnia na uroczystej gali w Dynamic Congress Centra we Wrocławiu.Konkurs został zorganizowany po raz drugi przez Stowarzyszenie Aktywność Kobiet na Dolnym Śląsku.

  • 7 kwietnia w godzinach wczesnoporannych w zagrodzie Zenona Ilczyny w Bolesławcach wilk zagryzł 5 owiec.

  • 9 kwietnia w MBP w Bolesławcu Paweł Beręsowicz, autor książek dla dzieci i młodzieży, spotkał się z młodymi czytelnikami.

  • 11 kwietnia burmistrz Nowogrodźca Robert Relich i prezes Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska Marek Mielczanek podpisali we Wrocławiu umowę, na podstawie której do Nowogrodźca trafi ponad 35 mln zł dotacji na budowę kolejnego etapu kanalizacji sanitarnej w tej gminie. Dzięki tej inwestycji do sieci zbiorczej zostanie podłączonych ponad 6,5 tys. mieszkańców z Gościszowa, Milikowa, Parzyc, Zebrzydowej i Nowogrodźca.

  • 11 kwietnia w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu uroczyście otwarto nowe Warsztaty Szkolne. Gośćmi uroczystości byli: wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Węcławski, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół oraz przedsiębiorcy. Budynek warsztatów poświęcił ks. dziekan dr Stanisław Kusik. Dzięki inwestycjom realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2007 – 2013 w ZSM funkcjonują dwa centra kształcenia zawodowego: mechatroniczno- elektryczne i samochodowe. Wartość inwestycji wyniosła 8 mln zł, w tym sam sprzęt (m.in. dwie nowe skody octavie i obrabiarki sterowane numerycznie), który zyskała szkoła, wart jest ok. 5 mln zł.

  • 11 kwietnia w MBP w Bolesławcu Edyta Zarębska, autorka książek dla dzieci z serii „Pierwsze czytanki”, spotkała się z uczniami klas młodszych.

  • Norman Lippik, zawodnik Bolesławieckiego Klubu Brydżowego, grający w parze z Michałem Klukowskim (AZS Comfort Wrocław) zdobył złoty medal w turnieju par na maksy grupy młodzieżowej na II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Umysłowych w dniach 11 – 14 kwietnia w Szczawnie Zdroju. Na tej samej olimpiadzie szachista Kacper Grela, uczeń Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu, zawodnik Polonii Wrocław, zdobył brązowy medal. Turniej szachowy rozgrywany był w dniach 10 – 17 kwietnia na zamku Książ w Wałbrzychu.

  • Karol Nowak, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Policyjnej, której finał odbył się 12 kwietnia w Szczytnie. Opiekunem laureata jest Edward Florków, nauczyciel tej szkoły.

  • W dniach 12 – 13 kwietnia Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu zorganizował Szpikoladę, w trakcie której odbywała się rejestracja dawców szpiku kostnego (zarejestrowano 355 potencjalnych dawców szpiku), akcja krwiodawstwa (zebrano 22 litry krwi), zbiórka publiczna dla dziewczynki chorej na białaczkę (zebrano 3300 zł) oraz prezentacje poświęcone problematyce transplantacji tkanek i narządów oraz konferencja dla nauczycieli i przedstawicieli organizacji zajmujących się edukacja zdrowotną.

  • 13 kwietnia w Teatrze Starym w Bolesławcu wystąpił holenderski barokowy zespół Ensemble Contrasto Armonico. Zaprezentował muzykę, którą skomponował Jean-Phillippe Rameau, a na scenie wystąpili soliści z Hiszpanii – Enrique Gómez-Cabrero Fermánde (skrzypce), Polski – Maciej Kaziński (wiola da gamba) i Włoch – Marco Vitale (klawesyn).

  • 13 kwietnia odbył się bal charytatywny zorganizowany przez parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu pod hasłem „PRL na wesoło”. Zebrano 20 tys. zł, które będą przeznaczone na wykonanie tynków wewnętrznych w budowanym kościele.

  • 15 kwietnia w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się uroczysta gala podsumowująca XI edycję konkursu „Młody Przedsiębiorca”, zorganizowanego przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Starostwo Powiatowe i księgarnię Agora. I miejsce zdobył Mateusz Szymański (uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych) za biznesplan „Homeko” (o wykorzystaniu energii odnawialnej). Zwycięzca otrzymał statuetkę „Młody Przedsiębiorca” i 1000 zł.

  • Bartłomiej Szeliga z Raciborowice, zawodnik klubu UKS Iwiny, zdobył srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata w Szkolnych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację, które odbyły się w dniach 15 – 21 kwietnia w rejonie Algarvie w Portugalii. Trenerem medalisty jest Dariusz Pachnik.

  • W dniach 20 – 21 kwietnia restauracja Opałkowa Chata w Bolesławcu zorganizowała II Opałkowy Jarmark Naturalny i Artystyczny. Zaprezentowało się na nim 20 rękodzielników – wytwórców różnych  ozdób, a także producenci żywności – serów, kiełbas, przetworów z jabłek, miodów, nalewek… Uczniowie szkoły gastronomicznej dokonywali pokazów zdobienia potraw oraz pokazów wypieków.

  • 21 kwietnia w Domu Ludowym w Kruszynie odbył się koncert „Na ludową nutę” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Pieści i tańca Ziemi Bolesławieckiej, Gminny Zespół Pieśni i Tanca „Jutrzenka”, Leśne Nastroje z Dobrej, zespoły śpiewacze z Ocic i Żeliszoawa. Gościnnie wystąpił bolesławiecki zespół Pireus, grający muzykę grecką z elementami muzyki bałkańskiej i orientalnej.

  • W kwietniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu przez tydzień gościli uczniowie Schulzentrum w Görlitz. W trakcie wizyty uczyli się przygotowywaniu różnych potraw (w szczególności lepienia pierogów), zwiedzali miasto oraz uczestniczyli w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez Mateusza Grobelnego w BOK –MCC. Było to kolejne spotkanie w ramach polsko-niemieckiego projektu „Zdrowa Szkoła – Gesunde Schule”, koordynowanego przez Państwowa Karkonoską Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze Uniwersytet w Lipsku, którego realizacja zaczęła się w 2011 r., a potrwa do 2014 r.

  • 24 kwietnia Rada Miasta Bolesławiec podjęła uchwały: o przystąpieniu Gminy Miejskiej Bolesławiec do Związku Gmin „Kwisa” i w sprawie wyrażenia zgody na nabycia przez ten związek nieruchomości zabudowanej od Skarbu państwa – Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu z przeznaczeniem na utworzenie schroniska dla zwierząt.

W tym samym dniu Rada Miasta wyraziła zgodę na umieszczenie tablicy upamiętniającej 68 rocznicę powrotu Polaków zesłanych na Syberię o treści „Po zesłaniu i głodowej tułaczce na Syberii, wróciliśmy do Ojczyzny” na obelisku na pl. Wolności w Bolesławcu. Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 15 maja.

  • 25 kwietnia 45 – osobowa grupa członków Stowarzyszenia Społecznego Klubu Nauczycielskiego “Carpe Diem” odbyła w ramach “Podróży za miedzę” podróż szlakiem VIA REGIA do Vrchlabi. Celem wycieczki, zorganizowanej przy pomocy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, było poznanie regionu, kultury ludowej i rzemiosła w ramach programu przygranicznej współpracy polsko – czeskiej.

  • 25 kwietnia w sali Forum w Bolesławcu w musicalu „Romek i Julka z Bolesławca” (historia dwójki dzieci z Bolesławca, którzy poznali się na zajęciach w BOK-MCC) zaprezentowało się blisko 800 osób uczęszczających na warsztaty w pracowniach BOK-MCC. Przedstawienie poprzedził wernisaż prac uczestników warsztatów ceramicznych i plastycznych prowadzonych przez Mateusza Grobelnego, Magdalenę Konieczną i Edytę Orlińską. Na scenie występowały zespoły prowadzone przez: Agnieszkę Podłaszczyk (Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”), Katarzyne Tomczyk-Jakubowską (Canon i Canonki), Magdalenę Zientarę (Szkoła Tańca flamenco „Carmen”), Alicję Kowal (taniec orientalny), Pawła Klimka i Kamila Nakoniecznego (breakdance), Annę Frąckiewicz (zespół Poeticon) i Aleksandra Samostrokowa (chór Cantate Deo).

  • 25 kwietnia w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Kruszynie została otwarta wystawa „Kruszyn – wczoraj i dziś”. Uczestnicy wernisażu mogli także obejrzeć prezentację multimedialną Krzysztofa Kozickiego „Kruszyn – moje ulubione miejsca” oraz wysłuchać informacji Sebastiana Zielonki o dziejach wsi oraz Zdzisława Abramowicza, który mówił o ciekawostkach związanych z Kruszynem. Organizatorem całego przedsięwzięcia była Biblioteka Publiczna W Kruszynie.

  • 26 kwietnia w Teatrze Starym w Bolesławcu pod patronatem starosty bolesławieckiego odbył się pierwszy Powiatowy Przegląd Szkolnych Zespołów Wokalnych. W kategorii przedszkoli i szkół podstawowych zwyciężyła grupa Oktawa ze SP nr 4, a w kategorii gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych – Zespól Wokalny z Gimnazjum w Wykrotach.

  • 26 kwietnia na placu apelowym 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu odbyło się oficjalne pożegnanie 128 żołnierzy z Bolesławca (oraz żołnierzy z innych garnizonów), którzy wkrótce pod dowództwem ppłk Remigiusz Zielińskiego wyjadą na misję do Kosowa w ramach 28 zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR (Kosowo Force). 23. ŚPA był odpowiedzialny za sformowanie i przygotowanie kontyngentu. Zbiórkę żołnierzy poprzedziła Msza św. odprawiona pod przewodnictwem dziekana Sił Zbrojnych ks. pułkownika Janusza Radzika. Rangę uroczystości podkreślała obecność szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych płk Jarosława Kraszewskiego i szefa Oddziału Planowania Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych płk Macieja Nelkego. Żołnierzy pożegnał dowódca 23. ŚPA płk Andrzej Lorenc. Wyjeżdżającym, zgodnie z tradycją 23 ŚPA, wręczono flagi jednostki, powiatu i miasta. Wyjazd nastąpił w dniu 15 maja. Uroczyste przekazanie dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym odbyło się 27 maja w bazie Camp Bondsteel w Kosowie.

  • Sąd Apelacyjny w Jeleniej Górze uznał, że decyzja prezydenta Bolesławca z dnia 2 listopada 2011 r. o zwolnieniu Małgorzaty Dłużyk ze stanowiska dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej była nieprawidłowa i zarządził odszkodowanie na jej rzecz oraz zwrot kosztów procesu – łącznie 19 380,20 zł (kwotę tę wypłacił MOPS).

  • Powieść bolesławianki Iwony Banach „Pokonać strach” zajęła II miejsce w konkursie „Książka kwietnia” zorganizowanym przez stronę internetową „Książka zamiast kwiatka” promującą współczesną literaturę.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: