LIPIEC

 • Łukasz Kubot, tenisista pochodzący z Bolesławca, w dniu 1 lipca awansował do ćwierćfinału Wimbledonu. W walce o półfinał w dniu 3 lipca przegrał z innym polskim tenisistą – Jerzym Janowiczem

 • 2 lipca, na zaproszenie bolesławieckiego klubu „Gazety Polskiej”, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wystąpił w sali konferencyjnej BOK-MCC z prelekcją „Przemilczane ludobójstwo na Kresach – 70. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu”.  

 • Ukazała się książka bolesławianki Kamilli Dudek „Bolesławiec słowem i obrazem malowany”.

 • 6 lipca Bolesławiec zwiedzała grupa 20 młodych Rosjan z opiekunami z Petersburga. Byli to laureaci Konkursu Wiedzy o Polsce i Dolnym Śląsku organizowanego od 10 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Obwodem Leningradzkim Federacji Rosyjskiej. W ramach dwutygodniowego pobytu w Polsce goście zwiedzali Dolny Śląsk i uczyli się języka polskiego.

 • Został wyburzony obelisk upamiętniający żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny światowej, znajdujący się w tylnej części Cmentarza Kutuzowa w Bolesławcu. Dokonano tego w porozumieniu z Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Polsce. Zadecydowały względy bezpieczeństwa – pomnik był w złym stanie i groził zawaleniem.

 • 10 lipca w Sali Rajców Bolesławieckiego Ratusz odbyła się promocja „Rocznika Bolesławieckiego 2012”. Ze względu na to, że drukarnia nie dostarczyła wydrukowanej książki w ustalonym terminie, odbyła się tylko prezentacja tekstów i złożono podziękowania zespołowi autorsko-redakcyjnemu. Uroczystego wręczenia egzemplarzy autorskich dokonano 26 lipca.

 • 10 lipca Andrzej Leśniewski – dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu i prof. dr hab. Tadeusz Więckowski – rektor Politechniki Wrocławskiej podpisali we Wrocławiu umowę partnerską, na podstawie której bolesławiecka szkoła została włączona do Klastra – Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w Zakresie Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych. Celem „Klastra” jest utworzenie platformy współpracy polskich i europejskich firm działających w branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), instytucji korzystających z technologii informacyjnych, wyższych uczelni i szkół teleinformatycznych.

 • Ewa Ochocka, zawodniczka MKS Bolesłavia trenowana przez Małgorzatę Markowską, zajęła IX miejsce w biegu na dystansie 400 m przez plotki na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w lekkiej atletyce w Doniecku (Ukraina) w dniach 10 – 14 lipca. W swojej serii półfinałowej zajęła III miejsce z wynikiem 59,88 sek. Ustanowiła tym wynikiem nowy rekord województwa dolnośląskiego, ale do awansu do finału zabrakło 0,12 sek.

 • 11 lipca w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu została otwarta wystawa „Ceramika Bolesławiecka. Pamiątka z Dolnego Śląska”, przygotowana wspólnie z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Honorowy  patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowali: prezydent Bolesławca Piotr Roman i przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój.

 • 12 lipca w Muzeum Śląskim w Görlitz zostały otwarte wystawy: „U źródeł bolesławieckiej ceramiki” oraz „Bolesławiecka ceramika na drodze do nowoczesności”. Wystawy stanowiły część projektu „Nowoczesne muzeum – atrakcyjna edukacja transgraniczna”, realizowanego przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wraz z Muzeum Śląskim w Görlitz, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.

 • 13 lipca w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu została otwarta wystawa rzeźb ceramicznych Krystyny Gay-Kutschenreiter pt. „Ogród’. Wystawie ceramicznej towarzyszyły „Impresje fotograficzne” Janusza Moniatowicza. „Każda ekspozycja to wydarcie mojej intymności i zawsze pojawia się lęk, czy moje emocje będą dobrze odebrane” powiedziała na wernisażu twórczyni rzeźb.

 • W Muzeum Wsi Opolskiej od lipca do końca października prezentowana była wystawa „Urok starej kamionki”, na której prezentowana była pokryta dekoracją stempelkową ceramika bolesławiecka (naczynia gospodarcze) od XIX – wiecznych egzemplarzy po współcześnie produkowane serwisy, a także słynne XVIII – wieczne dzbany żeberkowe oraz zdobione nakładkami. Wystawę zorganizowano we współpracy z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

 • 14 lipca grupa młodych bolesławian biorących – pod opieką nauczycielek: Barbary Smoleńskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Barbary Sykulskiej z II Liceum Ogólnokształcącego – udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w Sieniawie koło Zbaraża uczestniczyła w zorganizowanej przez uczestników motocyklowego „Rajdu katyńskiego” w pobliskim Kołodnie na cmentarzu polskim Mszy św. i Apelu Pamięci dla upamiętnienia kilkuset (historycy oceniają, że było to 320 – 500 osób) polskich mieszkańców tej wsi wymordowanych 14 lipca 1943 r. przez banderowców. Uczestniczył Jan Ciećka – konsul RP we Lwowie. Mszę św. na cmentarzu pod pomnikiem zamordowanych odprawił o. Aleksander – nowy proboszcz parafii katolickiej w Zbarażu. Było to w tym samym czasie, gdy prezydent PR Bronisław Komorowski brał udział w obchodach upamiętniających „krwawą niedzielę wołyńską” w Łucku. Bolesławieckie nauczycielki prowadziły także zajęcia w szkole języka polskiego w Sieniawie.

 • 15 lipca ośmioro wolontariuszy w wieku od 18 do 26 lat z Armenii (Arpino Bakakhanyan i Davit Grigoryan), Gruzji (Nino Rekhvashvili i Irakli Dobadzishvili), Hiszpanii (Sofia Pinto Sosa i Salwador Salgado) i Włoch (Luciana Perrucci i Ivana Denora) rozpoczęło w MDK i Teatrze Starym w Bolesławcu miesięczne bezpłatne warsztaty plastyczne, sportowe, teatralne, kulturalne j językowe dla dzieci w wieku 8 – 16 lat. Zagranicznych animatorów kultury wspomagali bolesławieccy wolontariusze w roli tłumaczy. Był to projekt „Twórcze lato w Powiecie Bolesławieckim”, realizowany wspólnie z Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. Wolontariusze byli uczestnikami europejskiego projektu „Młodzież w działaniu”.

 • 18 lipca bolesławianka Bogumiła Jędrzejczyk obchodziła setne urodziny. Jubilatka urodziła czworo dzieci, ma 8 wnuków, 9 prawnuków i 5 praprawnuków. Do Bolesławca przyjechała w 1945 r. z Truskawca w powiecie drohobyckim.

 • Karolina Kędzia, zawodniczka AZS AWF Wrocław (a uprzednio MKS Bolesłavia), zdobyła wicemistrzostwo Polski w siedmioboju na Mistrzostwach Polski w Lekkoatletyce, które odbyły się w Toruniu w dniach 19 – 21 lipca.

 • Dwaj strażacy z bolesławieckiej Państwowej Straży Pożarnej: Kamil Różniczki i Piotr Szwed w trakcie wypoczynku na plaży w Mielnie utratowali dwoje tonących wczasowiczów.

 • 24 lipca w wieku 56 la zmarł bolesławianin Jacek Ostrowski, stolarz, autor książki „Chciałem być księdzem” (wydanej pod pseudonimem Ignacy Nowakowski).

 • W dniach 21 – 28 lipca najstarsza grupa zespołu Canon z BOK-MCC wraz z instruktorką Katarzyną Tomczyk-Jakubowską w ramach polsko-francusko-niemieckiego projektu „Move your body” uczestniczyła w Nogent sur Marne we Francji w spotkaniu młodzieży trzech miast partnerskich: Bolesławca, Nogent sur Marne i Siegburga. Doskonalili język, zwiedzali Paryż, przedstawili uczestnikom spotkania dwie prezentacje multimedialne – o Polsce i o Bolesławcu.

 • W lipcu zakończyły się roboty budowlane przy adaptacji byłego kina Orzeł na potrzeby Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu. W obiekcie tym mieści się sala widowiskowa z dodatkową funkcja kina, pracownie fotograficzne i filmowe oraz pokoje gościnne. W budynku zamontowano windę. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 • Dawid Kopała, zawodnik MKS Bolesłavia, zdobył wicemistrzostwo Polski w rzucie młotem wynikiem 60,78 m na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Lekkoatletyce, które odbyły się w Łodzi w dniach 26 – 28 lipca.

 • 27 lipca, w wieku 70 lat, zmarł w szpitalu w Warszawie Henryk Baranowski – pochodzący z Bolesławca reżyser teatralny, scenarzysta i aktor. Pochowany został 12 sierpnia na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jego życie i twórczość została opisana w „Roczniku Bolesławieckim” t. V, 2013, s. 76 – 81.

 • 28 lipca na inaugurację iluminacji wnętrza świątyni w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej odbył się koncert muzyki organowej. Utwory Jana Sebastiana Bacha i Léona Boëllmanna wykonali muzycy z diecezji legnickiej – ks. Łukasz Kutnowski i ks. Kamil Szymczak. Gościem uroczystości był m.in. ks. Andrzej Glombitz, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leutersdorf (Niemcy).

 • 29 lipca na Zamku Książ Kornelia Ordon – dyrektor operacyjny SRG Global Bolesławiec Sp. z o.o. (poprzednio używana nazwa tej funkcjonującej w Bolesławcu od 25 marca 2009 r. firmy: Guardian Automotive Poland Sp. z o.o.) wraz z prezydentem Bolesławca Piotrem Romanem odebrała zezwolenie na budowę na terenie Podstrefy Bolesławiec Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” nowej linii produkcyjnej elementów chromowanych z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Zezwolenie wręczyła prezes WSSE „INVEST-PARK” Barbara Kaśnikowska wraz z Iloną Antoniszyn-Klik – wiceminister gospodarki. SRG Global deklaruje zainwestowanie co najmniej 82 mln zł i zatrudnienie nie mniej niż 50 nowych pracowników, a inwestycję zakończyć najpóźniej do końca grudnia 2017 r.

 • 30 lipca prezydent Bolesławca Piotr Roman wręczył listy nominacyjne członkom Bolesławieckiej Rady ds. Seniorów II kadencji. Do Prezydium Rady wybrani zostali: Maria Szpak – przewodnicząca, Wiesława Olczyk – wiceprzewodnicząca i Marianna Doktor – sekretarz.

 • 31 lipca został zakończony projekt „Zabezpieczenie, udostępnienie i promocja zabytków sakralnych transgranicznego obszaru Bolesławiec – Leutersdorf”, realizowany wspólnie przez Rzymskokatolicką Parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu i Rzymskokatolicką Parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leutersdorf w Saksonii (diecezja Dresden – Maissen). W jego ramach wykonano instalację systemu iluminacji zabytków wewnątrz Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej wraz z montażem lamp oświetleniowych wnętrza z zastosowaniem energooszczędnych opraw ledowych i renowację ruchomych zabytków ruchomych kościoła w Leutersdorf. Wydano dwujęzyczny (polsko-niemiecki) album promujący zabytki sakralne, będące przedmiotem projektu. Odbyły się także po dwa wyjazdy studyjne mieszkańców Bolesławca do Leutersdorf (29 czerwca i 14 lipca) i mieszkańców Leutersdorf do Bolesławca (12 czerwca i 28 lipca) w celu poznania się i wymiany doświadczeń. Całkowita wartość projektu wyniosła 167 500,00 euro, z czego 142 375,00 euro (85 % wartości projektu) stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013.

 • 31 lipca zaprzestał działalności Oddział Neurologiczny Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Chorych w Bolesławcu. Dyrekcja WSdPiNCh podjęła tę decyzję z uwagi na zbyt niski budżet, uniemożliwiający utrzymanie oddziału. Stało się to w konsekwencji tego, że w ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia postępowaniu konkursowym na usługi neurologia – hospitalizacja w 2013 r. z kwoty ok. 3,5 mln zł oddział ten otrzymał tylko 1/3, a 2/3 otrzymał uruchomiony 18 lutego 2013 r. Pododdział Neurologii w Szpitalu Powiatowym w Bolesławcu.

 • 31 lipca inspektor Grzegorz Chirowski zakończył służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Bolesławcu. Z dniem 1 sierpnia przeszedł na to samo stanowisko w Złotoryi, a nowym komendantem Policji w Bolesławcu został inspektor Henryk Stefanko, dotychczasowy Komendant Powiatowy Policji w Złotoryi.

 • 31 sierpnia przez Bolesławiec przejeżdżali członkowie Koła Towarzystwa Walki z Kalectwem z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy postanowili zrealizować projekt „Równość i godność”, polegający na przejeździe na wózkach inwalidzkich trasy dookoła Polski o łącznej długości ok. 2500 km w celu nagłośnienia problemów osób niepełnosprawnych. W Bolesławcu spotkali się z przedstawicielami miejskich władz samorządowych oraz udzielili wywiadu Telewizji Lokalnej Azartsat.
SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: