WRZESIEŃ

 • 1 września na Dożynkach Gminnych w Łaziskach ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą zagrodę zorganizowanego przez Powiat Bolesławiec i Powiatową Radę Gospodyń Wiejskich. Nagrodę główną otrzymała zagroda Haliny i Wiesława Gutów z Kruszyna.

 • 1 września w budynku Urzędu Miasta Bolesławiec został uruchomiony Punkt Konsultacyjny Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR). W ramach inicjatywy JEREMIE (Joint European Resourses for Micro-to-Medium Enterprises) będzie on udzielał informacji o przyznawaniu pożyczek na finansowanie własnej działalności gospodarczej.

 • 1 września w piwnicy kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na Osiedlu Kwiatowym w Bolesławcu otwarto kawiarenkę. Może pomieścić ok. 80 osób, otwierana będzie po każdej niedzielnej Mszy św. Ks. Józef Hupa nazwał te spotkania agapą – ucztą duchową.

 • 2 września, w związku z 74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pod pomnikiem Bohaterów II Armii Wojska Polskiego w Bolesławcu Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczystość upamiętniającą żołnierzy polskich, którzy zginęli w latach 1939 – 1945. Uczestniczyli kombatanci, wojsko (232. Śląski Pułk Artylerii), przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji oraz młodzież szkolna.

 • 4 września odbyła się uroczysta inauguracja pierwszego roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu. Mszy św. w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej, która poprzedziła uroczyste otwarcie szkoły, przewodniczył ks. Marek Mendyk – biskup pomocniczy Diecezji Legnickiej. Poświęcenia szkoły dokonał biskup legnicki – Stefan Cichy. W uroczystości wzięli udział: Danuta Leśniewska – wicekurator dolnośląska, o. Mateusz Pindelski – asystent generalny Zakonu Pijarów na Włochy i Europę Wschodnią, o. Józef Matras – prowincjał zakonu Pijarów, przedstawiciele duchowieństwa oraz władz samorządowych miasta i powiatu, W tej nowej Szkole Podstawowej naukę w klasach I – V rozpoczęło 81, a w klasach I – II Gimnazjum – 44 uczniów. Szkoła zatrudnia 18 nauczycieli. Dyrektorem Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu został o. Adam Langhammer. Bezpośrednio po inauguracji uczniowie gimnazjum pojechali na czterodniowy wyjazd integracyjny do Borowic.

 • W ramach działań związanych z obchodami Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w MBP Głuchego Bolesławcu powstał Klub Głuchego Czytelnika. Spotkania mają odbywać się raz w miesiącu.

 • 6 września w Teatrze Starym w Bolesławcu wystąpił zespół artystyczny z Centrum Kulturalno-Oświatowego im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole koło Lwowa. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży biletów przeznaczone zostały na wsparcie polskich rodzin na Ukrainie.

 • W dniach 6 – 7 września Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zorganizowało odchody 200. rocznicy epoki napoleońskiej na pograniczu śląsko-łużyckim. Pierwszego dnia rozpoczęła je konferencja naukowa „200 lat epopei napoleońskiej” w sali konferencyjnej BOK-MCC z udziałem naukowców z Niemiec, Polski i Rosji. Uczestników powitał wiceprezydent Bolesławca Kornel Filipowicz oraz Władimir Tkaczew – konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, Bartłomiej Ostrowski – dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i projektów Międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Józef Dymalski – dyrektor Departament Spraw Społecznych UMWD, Siergiej W. Antufjew – dyrektor Rosyjskiego Ośrodka nauki i Kultury w Warszawie i Walery Kryłow – dyrektor Muzeum Artylerii w Sanki Petersburgu. Referaty wygłosili: Prof. Jerzy Maroń (Uniwersytet Wrocławski), dr Dariusz Przybytek (Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu), Swietłana Wasiljewna Uspienskaja (Muzeum Artylerii w Sankt Petersburgu), dr Andrzej Nieuważny (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Silke Findeisen (Haus Schlesien – Königswinter-Heisterbacherrott), dr Andrzej Olejniczak (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu), Walentyn Wadimowicz Taratorin (Państwowe Muzeum w Smoleńsku), Tomasz Klauza (Witaszyce), Oliver Schmidt (Heidelberg), Krzysztof Widziński (Uniwersytet Wrocławski)Jacek Jędrysiak (Uniwersytet Wrocławski), Andrzej Ryba (FINNA – Gdańsk). Konferencję prowadził prof. Grzegorz Strauchold z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego

W Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki otwarta została wystawa  eksponatów i dokumentów z tego okresu, zatytułowana „1813 – 2013. Dwusetna rocznica kampanii napoleońskiej na Śląsku”. Wystawę przygotowano w oparciu o zbiory własne oraz wypożyczone z  muzeów w Polsce, Niemczech i Rosji oraz z licznych kolekcji prywatnych. Wśród eksponatów był monumentalny obraz Wojciecha Kossaka „Bitwa nad Berezyną” (wypożyczony z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu), ręcznie haftowana teka cesarza Napoleona (z Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pow. Ciechanów) oraz dużych rozmiarów makieta przedstawiająca atak kawalerii francuskiej pod Waterloo (z Muzeum napoleońskiego w Witaszycach, pow. Jarocin).

Na Rynku grupy rekonstrukcyjne okresu napoleońskiego (łącznie ok. 50 osób) z Polski i Niemiec, którymi przewodził Paweł Nowaczek z Gdańska, zaprezentowały sceny historyczne z okresu napoleońskiego.

Drugiego dnia na terenach nad Bobrem przy wiadukcie można było zwiedzać obozowisko żołnierskie z okresu napoleońskiego, odbyła się promocja publikacji Andrzeja Olejniczaka i Tadeusza Orawca „Opowieści napoleońskie Bolesławca”, a grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały plenerowy spektakl historyczny „Bitwa o Bolesławiec 1813 r.”, oparty na motywach epoki napoleońskiej.

Działania te zostały podjęte na podstawie porozumienia Gminy Miejskiej Bolesławiec ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Nysa, w ramach którego zostały zrealizowane dwa projekty:

- „Dziedzictwo historyczne epoki napoleońskiej na pograniczu śląsko-łużyckim” o wartości 17 240,00 euro (w tym 85 % dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego i 10 % – z budżetu państwa), trwający od 1 czerwca do 30 września 2013 r.,

- „200 lat epopei napoleońskiej na transgranicznym obszarze Dolnego Śląska i Saksonii” o wartości 13 490,00 euro (w tym 85 % stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego i 10 % – z budżetu państwa), trwający od 1 czerwca do 30 listopada 2013 r.

Niemieckim partnerem w obydwu projektach była Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Leutersdorf.

 • 7 września Bolesławiecki Klub Amazonek, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta zorganizowali obchody dnia walki z rakiem. Uczestnicy obchodów na czele z dwoma kobietami na koniach (amazonki) przemaszerowali ulicami od Bolesławieckiego Parku Wodnego „Orka” do Teatru Starego, gdzie odbyły się prelekcje specjalistów z dziedziny onkologii i fizjoterapeuty oraz występy artystyczne.

 • 7 września w Teatrze Starym w Bolesławcu zorganizowano – włączając się do akcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry. Imprezę zorganizowały: Młodzieżowy Dom Kultury, Powiat Bolesławiec, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna i I Liceum Ogólnokształcące.

 • 7 września właścicielka księgarni Agora Józefa Witas zorganizowała w Teatrze Starym w Bolesławcu wieczór wspomnień o Henryku Baranowskim. Przybyło wielu jego znajomych i współpracowników. Pochodzącego z Bolesławca reżysera i aktora wspominali jego przyjaciele: Wiktor Osiatyński – pisarz, wykładowca prawa, Jerzy Janeczek – aktor, Jadwiga Szczurowska – pedagog i Katarzyna Żak – historyk sztuki. W spotkaniu uczestniczyła córka artysty – Stefania Baranowska oraz współpracowniczka z berlińskiego okresu jego życia – Bettina Wilhelm. Zaprezentowano niektóre role filmowe i wywiady H. Baranowskiego.

 • Od 8 września Mateusz Grobelny, artysta prowadzący autorska pracownię ceramiczno-rzeźbiarską w BOK-MCC, wraz z artystami z 8 krajów Europy, brał udział w 5-tygodniowym plenerze ceramicznym w Gmunden (Austria).

 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu wraz z funkcjonariuszami katowickiego Centralnego Biura Śledczego zlikwidowali plantację marihuany w Parzycach o wartości ok. 2,5 mln zł. Zabezpieczyli 2500 krzewów konopii indyjskich, specjalistyczny sprzęt do uprawy i 4,5 kg narkotyku gotowego do sprzedaży. Zatrzymano 4 mieszkańców województwa łódzkiego, którzy prowadzili tę działalność na terenie wynajętego pensjonatu.

 • 10 września w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej wykonane zostało oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta La Betulia liberata (Wyzwolona Betulia) KV 118. Wykonawcami byli: Chór Filharmonii Wrocławskiej, Belgian Baroque Orchestra Ghent (B’Rock), Corrado Rovaris – dyrygent, Roberta Invernizzi  - sopran, Silvia Frigato – sopran, Floriana Castellano – mezzosopran, Sonia Prina – kontralt, Anicio Zorci Giustniani – tenor, Gianluca Buratto – bas.

 • W dniach 13 -15 września na Klubowych Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację, które odbyły się we Wrocławiu i w Lubiążu, sukcesy odnieśli zawodnicy UKS Tukan Iwiny: Stanisław Pachnik zdobył złoty medal na dystansie sprinterskim i srebrny medal w biegu średniodystansowym w kategorii H 10, Małgorzata Szeliga – brązowy medal w kategorii K 20 i Angelika Haniszewska – brązowy medal w biegu średniodystansowym.

 • 13 września Kapituła programu „Szkoły dla Ekorozwoju” przyznała Międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi Gimnazjum Samorządowemu nr 3 w Bolesławcu, które uczestniczy w tym programie już od 4 lat.

 • 13 września w Galerii im. Michała Twerda w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Ryszarda Jethona, byłego architekta powiatowego w Bolesławcu, który jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce pracował jako architekt i urbanista w Niemczech i tam pozostał na wiele lat.

 • 14 września w Teatrze Starym w Bolesławcu w elimininacjach Dolnośląskiej Ligi Talentów wystąpiło 21 wykonawców, którzy zostali zakwalifikowani w wyniku wstępnego przesłuchania w dniu 7 września 74 osób i zespołów. Do finałowej gali Dolnośląskiej Ligi Talentów, która odbędzie się 23 października we Wrocławiu, zakwalifikowani zostali: Anna Pieszko, Piotr Woźniak i Pracownia Konstrukcje Rzeczywistości Koniec Świata.

 • 14 września w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu odbyła się promocja książki „Nie mieliśmy dzieciństwa… Wspomnienia bolesławieckich Sybiraków”, pod red. Anny Gorzkowicz, Ewy Ołenicz-Bernackiej i Anny Puk. Publikacja zawiera biogramy 63 osób zesłanych w głąb ZSRR, które zamieszkują miasto i gminę Bolesławiec. Opracowane one zostały przez 121 uczniów z Kraśnika Dolnego, Nowej Wsi, Osiecznicy, Świętoszowa, Trzebienia i Wykrot oraz z bolesławieckich szkół pod opieką 18 nauczycieli W ten sposób zakończony został projekt „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy”, zrealizowany w ramach XXI edycji „Europejskich di dziedzictwa” w tym roku obchodzonych pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. Projekt realizowało Gimnazjum Samorządowe nr 2 i. Polaków Zesłanych nas Sybir w Bolesławcu we współpracy z Bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków i Działem Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

 • 14 września 95 związkowców z bolesławieckiej Solidarności uczestniczyło w Warszawie w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej zorganizowanej przez trzy centrale związkowe: NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

 • 15 września w Żeliszowie odbył się po raz pierwszy Festiwal Kapuściany zorganizowany przez sołtysa i Koło Gospodyń Wiejskich. W jego trakcie odsłonięto obelisk wykonany z piaskowca, na którym wykuto herb Żeliszowa nadany 620 lat temu przez Księżną Żagańską. Herb ten będzie nowym symbolem Żeliszowa.

 • 16 września pod patronatem biskupa legnickiego i prezydenta Bolesławca w sali Forum Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej i bolesławieckie Stowarzyszenie „Rodzina Polska” zorganizowało konferencję „Cywilizacja miłości kontra gender”. Referaty wygłosili: ks. bp Marek Mendyk (przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski), dr Marek Czachorowski Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr Zbigniew Hałat i prof. dr hab. Maria Ryś. Konferencja została poprzedzona Mszą św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odprawioną pod przewodnictwem ks. bpa Marka Medyka.

 • !7 września, w Dniu Sybiraka, Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu zorganizowało V Marsz Pamięci.

 • 19 września Urząd Miasta Bolesławca otrzymał wyróżnienie za polityke w zakresie mobilności zrównoważonej i budownictwa ekologicznego w konkursie zorganizowanym przez Ambasadę Francji w Polsce.

 • 20 września w ogrodzie Muzeum Ceramiki przy ul. Adama Mickiewicza w Bolesławcu zaprezentowano tradycje świętowania zniw na pograniczu polsko-czeskim „Dożynki 2013”. Anetta Kamińska z Kraśnika Dolnego przedstawiła symbolikę wieńca dożynkowego. Wystąpiły zespoły folklorystyczne z Polski i Czech. Młodzi tancerze zaprezentowali tradycyjne na pograniczu polsko-czeskim tańce i obrzędy związane z czasem żniw. Prezentacjom tym towarzyszyła wystawa fotograficzna „Dożynkowe tradycje Polski i Czech”. „Dożynki 2013” były jednym z elementów projektu „Ogrody żywej tradycji – ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego”.

 • 21 września w finale Drużynowych Mistrzostw Polski juniorów w lekkiej atletyce w Częstochowie zawodnicy MKS Bolesłavia wywalczyli 10 miejsce. Najwięcej punktów zdobyli: Ewa Ochocka (110 m ppł w czasie 14,15 sek, Kacper Olszewski (pchnięcie kulą – 17,44 m), Dawid Kopała (rzut młotem – 59,10 m),Bartosz wróbel (bieg na 2000 m z przeszkodami – 6,00,08 min).

 • W dniach 21 – 22 września odbył się Euroregionalny Weekend Rowerowy i Sportowo-Rekreacyjny zorganizowany przez Gminę Miejska Bolesławiec, niemiecki klub SV Horken Kittlitz E.V. oraz MOSiR na terenie Ośrodka Wodno-Sportowego przy ul. Spacerowej. Rozegrano turnieje: boule, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, wyciskania sztangi leżąc, siatkówki plażowej, rekreacyjny wyścig rowerowy na trasie rowerowej Bolesławiec – Kliczków. Najważniejszy był jednak Międzynarodowy Turniej Rugby 7, w którym wzięły udział dwie drużyny z Niemiec oraz drużyny z Bolesławca, Bytomia, Lubina, Szczecina i Wałbrzycha, a zwyciężył Klub Husar Bolesławiec.

 • W Brzeźniku została postawiona średniowieczna słowiańska osada. Na jej otwarciu można było zobaczyć jak wyglądało życie w grodzie i walki wojów średniowiecznych prezentowane przez Drużynę Wojów Serbo-Łużyckich „BIEŁOBOH” i Drużynę Wodzów Najemnych „BŁOTUNGA” z Wrocławia oraz Chorągiew Pod Krzyżem Świętoszów.

 • Mjr w st. spocz. Stanisław Krasowski, który jako 18-letni żołnierz uczestniczył 12 października 1943 r. w bitwie pod Lenino, został uhonorowany pamiątkowym ryngrafem przedstawiającym jego szlak bojowy przez Koło nr 2 Żołnierzy Wojska Polskiego w Bolesławcu.

 • 26 września w Teatrze Starym w Bolesławcu uczestnicy pracowni wokalnej MDK zaprezentowali „stare dobre polskie piosenki”.

 • W dniach 26 – 29 września drużyna piłki nożnej Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu zdobyła wicemistrzostwo Polski na Olimpiadzie Specjalnej w Bydgoszczy. Skład drużyny: Tomasz Bochenek, Adrian Jamróz, Maciej Kubiszewski, Arkadiusz Kubuś, Piotr Obrzut, Marcin Przyłucki, Andrzej Puzio, Bartosz Rudziński. Drużynę przygotowywał społeczny trener Dariusz Mucha.    

 • Anna Zając, uczennica klasy pierwszej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, została laureatką (zdobyła VI miejsce) XVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Przyjaciół Pokoju „My Peace Prevail On Earth”, zorganizowanego przez Japonię w Tokio. Na konkurs, którego tematem był pokój na świecie przysłano kilka tysięcy prac z całego świata. Laureatce w przygotowaniu pomagali nauczyciele: Katarzyna Żak i Leszek Idzikowski.

 • W dniach 27 – 28 września w Teatrze Starym w Bolesławca gościł znany aktor Jan Peszek. Dwukrotnie zagrał swój sztandarowy spektakl „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”. Przeprowadził także w tych dniach warsztaty teatralne dla młodzieży.

 • W dniach 27 – 29 września na Mistrzostwach Polski w Biegu na Orientację w okolicach Pruchnika (woj. podkarpackie) sukcesy odniosły zawodniczki UKS Tukan Iwiny: Małgorzata szeląga zdobyła złoty medal w biegu nocnym, a Angelika Haniszewska – brązowy medal w biegu klasycznym.

 • W dniach 28 – 29 września, na Mistrzostwach Polski Młodzików w lekkiej atletyce w Radomiu, Dominika Klaszcz – zawodniczka MKS Bolesłavia, zdobyła dwa srebrne medale: w skoku w dal i w biegu 100 m ppł.

 • 29 września Bolesławiecka organizacja Prawa i Sprawiedliwości zorganizowała w sali kina Forum otwarte spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z licznie przybyłymi mieszkańcami Bolesławca.

SZUKAJ  

Redakcja
„Rocznik Bolesławiecki”

Muzeum Ceramiki
ul. Kutuzowa 14
59-700 Bolesławiec

tel. 75 644 22 00

PATRONAT MEDIALNY: